12’nci Raund Yok Artık!..

Birinci kanser savaşını kazandıktan sonra daha zaferimizin keyfini süremeden ikincisi çıktı geldi ve yine çetin bir mücadele beni bekliyordu. Vakit kaybetmeden kanserle olan savaşımıza yeniden giriştik, bir yandan mücadele ettik diğer yandan hayata, topluma karşı olan sorumluluklarımızı, yükümlülüklerimizi yerine getirmeyi sürdürdük.
Dokuzuncu kemoterapiye geldiğimizde vücut fiziksel olarak çöktü. Dr. Şebnem Aytuğ Yıldız, Doç. Dr. Aşkın Yıldız, Doç. Dr. Cengiz Tavusbay, Prof. Dr. Hasan Kaplan “Sen 68’lisin teslim olmayacaksın” dediler. “Teslim olmayacağım, ya kazanacağım, ya da mağlup olmayacağım” diye söz verdim yeniden gücümü toplayıp ayağa kalktım.
On birinci raundtan sonra Onkoloji Profesörü Mehmet Niyazi Alakavuklar, “12. Raunda çıkmana gerek kalmadı. Kazandık” dedi.
Bin türlü kahrımı çeken kızım Deniz Yüksel Açar, eve dönerken telefonuna gelen bir mesajı gözleri sevinçle parlayarak, “Gözün aydın baba, artık bir Park’ın var” dedi. Haberi henüz almıştım ki, telefonum çaldı sevgili Asistanım Yıldız Aktaş haberi almış beni kutlamak için arıyordu. “Bu zamana kadar yüzlerce ödül aldınız ama bence bu en anlamlısı oldu” dedi. Şaşkındım haberi alanlar günlerce telefonla arayarak güzel temennilerini ve duygularını bildirdiler.
Karşıyaka Belediyesi’nin aylık meclis toplantısında “İzmir’de yetişip kente büyük hizmetleri dokunmuş isimleri gelecek kuşaklara aktarma” anlayışından yola çıkarak, oybirliği ile alınan karar ile adımı, Karşıyaka Şemikler Mahallesi 6287 sokakta bulunan parka verme kararı alınmış.
Sancar Maruflu’dan kararı ve detaylarını öğrenince elbette mutluluğumuz büyüdü. Sancar Maruflu’ya; “Bu kararla birlikte bize yeni görevler verilmiş oldu. Şemikler’deki parkta geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız için kültürel, sportif ve etkinliklerinin yapılması için daha çok çalışacağız Başkan” dedim.
Bizi yetiştiren bu topraklara, bu ülkeye biz aydınların ödenemez borcumuz var. Ben 50 yıl boyunca bu borcu ödemek için onurluca mücadele etmeye çalıştım.
Yaptıklarımda, yazdıklarımda her zaman halkımın yararını önde tuttum, ödül için, mal mülk için hiçbir iş yapmadım.
Demokrasi için, laiklik için, cumhuriyet için, bağımsızlık için, özgürlük için savaştım.
Türkiye aydınları olarak bize düşen görevlerin başında yarınlarımız olan çocuklarımız ve gençlerimize aydınlık bir ülke bırakmaktır. Bu nedenle Park’ı arkadaşlarımızla birlikte kültür, sanat, müzik, resim, spor alanında çocuklarımıza, gençlerimize muhtarlık ve belediye ile birlikte çalışarak, hizmet üreteceğiz.
Bir kanser savaşından daha zaferle çıkmış olmanın kuvveti ve parka adımın verilmesi kararından dolayı duyduğum mutluluk ile kaleme ve kâğıda sarılıp sizlere bir kez daha teşekkür etmek istedim.
Benim için çok anlamlı olan, Belediye Meclisi’nde parti ayrımı yapılmaksızın tüm meclis üyelerinin oy birliği ile kabul ettiği bu madde için başta; Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanları ile Şemikler Mahallesi Muhtarı ile üyelere ve tüm Karşıyakalılar’a, İzmirliler’e ve Türkiye’nin güzel insanlarına teşekkür ederim. Var olun.
Yarın Kültür Parkımız da buluşmak üzere… Çünkü 12’nci Raund yok artık.