Abakan Hocamız Aramızdan Ayrıldı!..  

Karşıyaka’nın simge isimlerinden olan tanınmış matematik öğretmeni Hasan Tahsin Abakan, 100 yaşında vefat etti. Hayat hikayesi, geçtiğimiz yıllarda “Makedonya’dan esen imbat” ismiyle Yazar Yücel İzmirli tarafından kitaplaştırılan Abakan’ın ölümü, Karşıyaka'da büyük üzüntü yarattı.
Hayatını Urla Zeytinalanı’ndaki evinde yaşa bağlı nedenlerle kaybettiği belirtilen Abakan Hoca’nın cenazesi 27 Eylül 2019 Cuma günü, öğle namazında Zeytinalanı Merkez Camisinden kaldırılıp, Zeytinalanı Mezarlığına defnedilecektir. Cenaze töreni nedeniyle Karşıyaka Belediyesi önünden 11.45 de otobüs kaldırılacaktır.

Pek çok akademisyen ve tanınmış İzmirlinin öğretmeni olan Abakan, 1938 yılında o dönem İzmir Erkek Lisesi olarak eğitim veren Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. 1938 yılından 1974 yılına kadar Karşıyaka Lisesi’nde Müdür Baş Yardımcısı ve matematik öğretmeni olarak görev yaptı. Birkaç sene önce oğlunu kaybeden Abakan, geçen yıla kadar matematik problemleri çözmeyi sürdürüyordu. Abakan’ın ismi geçtiğimiz yıllarda Karşıyaka’da bir sokağa verilmişti.