AB'nin En Fakiri Bulgaristan!..

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yapılan bir araştırma, kişisel yoksulluk seviyesi en yüksek ve en düşük olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerini ortaya çıkardı.

Eurostat'ın hazırladığı rapor, AB'ye üye olan 28 ülkeden her birinde yoksulluk sınırının, vergiler düşüldükten sonra maaşları ülke ortalamasının % 60'ının altında olan vatandaşların gelirleri hesap edilerek belirlendi. 

 AB'nin En Yoksul Ülkesi Bulgaristan

Araştırmanın ortaya koydu verilere göre, halkının %40,4'ünün yoksulluk sınırının altında yaşadığı Bulgaristan, Avrupa'nın en yoksul ülkesi oldu.

 AB'nin kişisel yoksulluk seviyesi en yüksek 3 ülkesi şu şekilde sıralandı;

1- Bulgaristan (%40,4)

2- Romanya (% 38,8)

3- Yunanistan (% 35,6)

Rapordan Baltık ülkelerindeki durumun da çok iyi olmadığı ortaya çıktı. Litvanya'da halkın % 30,1'inin yoksulluk sınırı çizgisini aşamadığı, Letonya'da halkın % 28,5'inin, Estonya'da ise 24,4'ünün yoksul kabul edildiği görüldü.

 En Varlıklı Ülke Çek Cumhuriyeti

 Yapılan araştırmaya göre kişisel yaşam kalitesi açısından kişisel yoksulluk seviyesi en düşük ülke Çek Cumhuriyeti oldu.

 AB'nin kişisel yoksulluk seviyesi en düşük 3 ülkesi şu şekilde sıralandı;

1- Çek Cumhuriyeti (13.3%)

2- Finlandiya (16.6%)

3- Danimarka (16.7%)

Dünya Genelinde 767 Milyon Kişi Yoksulluk Sınırının Altında

 Birleşmiş Milletler'in (BM) verilerine göre dünyada yoksulluk sınırının altında yaşayan insanların sayısında düşüş gözlendi.

 Bugün dünya halkının % 11'i, yani 767 milyon kişi, yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Demir (Londrali.com)

Kaynaklar: Eurostats, Sputnik