Ata'dan Ana'ya Koştular!..

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım'ın mezarının bulunduğu Karşıyaka, anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Karşıyakalılar Atasını ve Zübeyde Anne'yi, ‘Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu’ ile andı. Binin üzerinde Atatürk sevdalısı, Karşıyaka İskele'den anıt mezara koştu. Sporcuları kutlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar, “Karşıyaka Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında her zaman, her koşulda, her zorluğa inat koşacaktır” dedi.

ANLAMLI ETKİNLİK

Spora büyük önem veren Atatürk ve O’nu Türk milletine kazandıran annesi Zübeyde Hanım, Karşıyaka Belediyesi tarafından bu yıl 24. kez düzenlenen ‘Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu’ ile anıldı. Koşu, Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın da katılımıyla Karşıyaka İskele'den başladı. Her yaştan 1081 sporcunun katıldığı koşuda Yalı Caddesi’ni takip eden sporcular Girne Caddesi’nden Atatürk Caddesi’ne dönüp, 3,6 kilometrelik parkur sonunda Zübeyde Hanım Kabri’ne ulaştı. Dereceye girenlere madalya ve kupa verildi.

EN KÜÇÜK 10, EN BÜYÜK 85 YAŞINDA

33 farklı kategoride gerçekleşen koşuda; İzmir'in çevre ilçelerinden sporcular da yer aldı. Engelli sporcuların da bulunduğu koşuda en küçüğü 10, en büyüğü ise 85 yaşındaki Atatürk sevdalıları madalyalarını aldı. Tekerlekli sandalye ile yarışı tamamlayan Özgür Yetkin ve Okan Aracagök’e de kupalarını Başkan Akpınar verdi. Bu yıl ilk kez düzenlenen Aile Kategorisine 7 aile katıldı.

"YOLUNDAN DÖNMEYECEĞİZ"

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ”Ata’mızı bize kazandıran Zübeyde Ana’ya şükran borçluyuz. Ata’mızın bize emaneti Cumhuriyet’i hep birlikte koruyacağız. Mustafa Kemal Atatürk ve saygıdeğer annesi Zübeyde Hanım’a bir kez daha söz veriyoruz: Rahat uyuyunuz. Çocuklarınız sizlerden aldıkları ilham ve güçle, birliğimizi, ülkemizi daima koruyacak, aydınlanma yolundaki rotasından asla sapmayacaktır. Bizim Atamıza olan sevgimiz her geçen gün daha da büyümektedir. Bu özlemin yok olacağını düşünenler ise hayal kırıklığına uğrayacaktır. Karşıyaka, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında her koşulda, her zorluğa inat koşmaya devam edecektir” dedi.