Boşnak Böreği Festivalin Gözdesi Oldu!..

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında bu yıl 10. düzenlenen “Kadın Festivali” Kültürpark 2 No'lu Hol'de hafta sonu gerçekleşti. İki gün süren etkinlikte, İzmir Bosna Sancak Derneği Kadın Kolları 'da 2 nolu holde açtığı stant büyük ilgi gördü.

İzmir Bosna Sancak Derneği Kadın Kolları 10'cusu İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kadın Festivali kapsamında, İzmir'de yaşayan Boşnak emekçi kadınların el emeği göz nuru ürünlerinin yanı sıra Boşnak börek çeşitleri, Boşnak Mantısı, Tatlı Çeşitleri, Soka’nın sergilendiği stantı açtı.

İki gün süren etkinlikte Boşnak Emekçi kadınlarının yaptığı Boşnak Börek Çeşitleri ve Mantılar kelimenin tam anlamıyla kapışıldı, 20 tepsi börek ve mantı 6 tepsi tatlı satıldı.

İzmir Bosna Sancak Derneğinin açtığı standı CHP’nin kurduğu Balkan Masası Yöneticisi CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, İzmir Milletvekilleri Sevda Erden Kılıç, Tacettin Bayır, Bedri Serter, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer ve çok sayıda vatandaş ziyaret etti.

İZMİR’DE BOŞNAK BÖREĞİ VE MANTISI YEMEYEN KALMASIN

İzmir Bosna Sancak Derneği Kadın Kolları Üyeleri görüşlerini şöyle dile getirdi;

Biz Boşnak Kadınları olarak Atalarımızdan öğrendiğimiz Boşnak börek çeşitlerini, Mantımızı, Tatlı çeşitlerimizi ve daha birçok yiteceğimizi burada İzmirlilerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Gerçekten mutfağımıza gösterilen ilgiden çok memnun olduk. Burada İzmirlilerle buluşturduğumuz tatların tamamını kadın kollarımızda bulunan kadınlarımız kendileri yaptı. Bizlerin hedefi İzmir’de Boşnak Böreğini ve Mantısını yemeyen kalmasın bu hedefimizi gerçekleştirmek için uğraş veriyoruz diye düşüncelerini dile getirdiler.

MERAKLILARI BOŞNAK KÜLTÜRÜ İLE İLGİLİ KİTAPLARI DERNEĞİMİZDEN ALABİLİR

İzmir Bosna Sancak Dernek başkanı Abdullah Gül şunları söyledi;

İki gün süren 'Kadın Festivali'nde İzmir'e göç eden Boşnakların Kültürü'nü tanıtmayı hedefledik. Derneğimizin Kadın kolları açtığı bu standa Boşnak’lar özgü el emeği göz nuru ürünlerin yanı sıra, Boşnak mutfağından örnekler sundu, Boşnak böreğini ve Boşnaklara özgü tatlıları bu standımızda İzmirlilerin beğenilerine sundu.

Gül sözlerini şöyle sürdürdü, “Dernek olarak hedefimiz İzmir’de Boşnak kültürünü her anlamıyla en ücra köşelere kadar duyurmak. Bir başka görevimiz Balkanlar’da yaşayan hemşerilerimizin, akrabalarımızın ihtiyaçlarını gidermek ve onlara yardımcı olabilmek için projeler hazırlamaktır, bizlerde bu iki doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadınlarımızın açtığı bu stantta yalnızca Boşnak mutfağı tanıtılmadı aynı zamanda birçok Boşnak’ı ilgilendiren çok değerli Boşnak yazarların yazdığı kitaplarda tanıtıldı” dedi.