Bostanlı Egemen Nihat’ın Kahvehanesi!

“Kahvehane Değil Sanki Kültür Merkeziydi”

O Papaz’ın, yani Bostanlı’nın canlı tarihiydi…

O Papaz’ın, yani Bostanlı’nın simgelerindendi…

O Papaz’ın, yani Bostanlı’nın efsane kahvecisiydi…

O Nihat Egemen, namı-diğer Kahveci Nihat.

Girit kökenli bir ailenin oğlu olan Nihat Egemen, 1927’de Alaybey’de doğdu. Babası Salih Zühtü Bey, Annesi Halide Hanım’dır.

Çınarlı Meslek Lisesinin Torna Tesviye Bölümünü bitiren Nihat Egemen, Selanik’ten Karşıyaka’ya göç eden bir aileden olan Mukaddes Hanıma sevdalandı.  Mukaddes Hanım’ı istetti ama ailesi vermedi Nihat Ağabey’de Mukaddes Hanımı Alaybey’deki evinden kaçırdı ve 21 yaşında hayatını birleştirdi… Güzelliklerle dolu geçen evliliğinden Nihal, Hamza ve Metin isimlerini verdikleri üç çocuğu oldu.

Nihat Egemen, Bostanlı’da açtığı küçük bir çay ocağı ile kahvecilik mesleğinde ilk adımını attı.

Her Türk genci gibi kutsal askerlik görevini yerine getirmek için valizini hazırlayarak yola koyuldu, İstanbul Uzun Ada’daki Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim oldu ve askerliğini bahriyeli olarak tamamladı.      

Nihat’ın kahvesi açılıyor

1950’li yılların başıydı, kollarını hemen sıvadı ve Bostanlı Camisi’nin arkasında “Egemen Nihat’ın Kahvehanesi” adını verdiği iş yerini açtı.

Nihat Egemen, ailesinin nafakasını çıkarmak için kahvehanesinde var gücüyle çalışıyordu, 24 saat yetmiyordu ona, uyku nedir, yorgunluk nedir, dinlenme nedir, umurunda olmadan çalışıyordu.

Müthiş bir hafızası olan, Egemen Nihat’ın kahvehanesinin şöhreti tüm ülkeye yayıldı, sanat, siyaset, spor ve iş dünyasının önemli simalarının buluşma noktası haline geldi

Egemen işini severek yapıyordu, Bostanlı’nın tarihi ondan soruluyordu, Kahvehanesi Nargile’nin baş şehri gibi olmuştu, tömbekinin, tütünün en kalitesini arar bulurdu. Nargile takımlarını her yıl mutlaka yeniletirdi.

Kumar ve parasına oyun oynayanları gözünden tanır, onların oyun oynamalarına asla müsaade etmez hatta mekanından içeri bile sokmazdı.

Kapısı ve gönlü dostlarına hep açıktı

Ramazan ayında ramazan eğlencelerinin tekrar yaşatıldığı, fuar zamanı fuardan çıkanların mutlaka uğradığı, sabaha karşı tavşan kanı çay eşliğinde yenilen sıcacık boyoz ve yumurtanın tadına doyum olmadığı, nargilesini fokurdatanların koyu sohbete daldığı Nihat’ın sabahçı kahvesi adeta kültür merkezi gibiydi.     

Hep iyinin ve güzelin yanında yer aldı, “kapısı da gönlü de” dostlarına her zaman açıktı Nihat Egemen’in ancak, İzmir geçmiş dönem belediye başkanı Yüksel Çakmur, eski emniyet müdürlerinden, Şırnak Valisi Kâmil Acun, Ahmet Pendikli (Çörçil Ahmet), Eski Bostanı Muhtarı Hasan Türker ve Sancar Maruflu ile çok özel dostlukları vardı, onları her zaman ayrı bir yere koyardı.

Nihat Egemen aramızdan ayrıldı

Karşıyaka'nın sevilen isimlerinden, Bostanlı’ya anlam katan Nihat Egemen dolu dolu bir yaşam sürdü, bu arada yıllara yenik düşen yorgun yüreği ilk sinyalini 1992’de verdi, yaşadığı bir kalp sorunu nedeniyle açık kalp ameliyatı oldu.

Bostanlı’nın vefa adamı Nihat Egemen 19 Eylül 1998 günü vefat etti...

Hayatını Bostanlı’ya ve kahvesine adayan Nihat Egemen’in vefatından sonra bayrağı ikinci ve üçüncü kuşak nesil Egemen’ler devraldı. Aile geleneği olan kahveciliği oğulları Hamza ve Metin ile torunları sürdürmeyi devam etti.

Mekan yıllarca beraber çalıştıkları baba dostu Fikret Usta’nın usta işi nargilelerini fokurdatmak isteyenlerle dolup taşıyordu.

Ancak son yıllarda kahveler ile ilgili yapılan düzenlemeler bazı sıkıntıları da beraberinde getirdi. Mekanın tapusu aileye aitti ama kahve apartman altında olduğu için kendine ait bahçesi ve açık alanı yoktu. Mecburen kaldırıma masa ve sandalye atmak zorunda kalıyorlardı. Bu nedenle şikayetler artmaya başlamıştı…

Yaşadıkları sıkıntılar her geçen gün büyüyordu, ancak Nihat Egemen’in adını yaşatmak içinde direniyorlardı, sıkıntılardan bunalan aile bir araya geldi ve istemeye istemeye, üzülerek de olsa kahveyi kapatma kararı aldı.  

Karşıyakalıların yıllarca çayını yudumladığı, nargilesini fokurdattığı, sohbet etmek için oturduğu, nice dostlukların kurulduğu, acı tatlı anıların paylaşıldığı, bir dönem Karşıyakalı nesillerin buluştuğu bu simge mekân Mayıs 2016’da kapandı.

Ne yazık ki Karşıyaka’da Karşıyakalıların, Kaf Sin Kaflıların unutulmaz birçok anısını bünyesinde barındıran bir değer daha yok oldu.

Yardımsever kişiliği ile, kahveciliğe yeni bir ruh kazandıran Bostanlı sevdalısı, Nihat Egemen’in adı sonsuza kadar yaşatılması için 799 Sokak’taki parka verildi… Mekanın cennet olsun Karşıyaka’nın vefa adamı Nihat Egemen.

Oğul Hamza Egemen:

"Sağ elin verdiğini, sol el bilmemeli!.."

Babam, Egemen ailesinin beş çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya gelmişti…  Babam ve Rafet amcam Karşıyaka’nın ilk gazoz imalatçılarından olup, gazoz satarak nafakalarını çıkarıyorlardı…

Babam Bostanlı’nın en sevilen ve sayılan esnaflarındandı, fakire fukaraya, özellikle öğrencilere karşı özel bir ilgisi vardı, onlara elinden gelinden yardımı yapardı bizlere” sağ elin verdiğini, sol el bilmemeli’ derdi…

Özellikle bayramlarda hediye olarak torunlarına ne alıyorsa, yardım ettiği öğrencilere aynısını alıyordu…

Hiç unutmuyorum, babamızın rahmetli olduğu gün cenaze törenine tanımadığımız iki genç geldi, başında dua edip ağlıyorlardı merak edip kim olduklarını sordum. Çocuklar gözü yaşlı olarak babamın yıllardır kendilerinin eğitim masraflarını karşıladığını, onun sayesinde okuduklarını anlattı… Babam yaptığı yardımların yanında ailemizde kimsenin bilmediği iki öğrenciyi daha okutuyormuş cenazesinde onu da öğrenmiş olduk.

Bostanlı’nın çelebi siması babamı, her zamankinden çok özlüyoruz, mekanı cennet olsun… 

  

 

 

 

 

 

 

.