Foça'ya Gezmeye Gitmeyin!..

Foça İlçe Hıfzısıhha Kurulu koronavirüs önlemlerine yenilerini ekledi. Sahillerde uygulanan kısıtlamaların artarak devamına karar verildi. Mücavir alan içinde kalan “tüm park, mesire yerleri ve doğal rekreasyon alanlarında araçla bekleme yapmak, karavan park etmek, çadır, karavan ya da açıkta konaklamak, tekne ve yatlarda masa kurmak, bisiklet, motosiklet ve yürüyüş gruplarının” etkinlik yapması yasaklandı.

HAFTA İÇİ HAFTA SONU AYRIMI YOK

 Foça İlçe Hıfzısıhha Kurulu Kaymakam Ali Çetin Başkanlığı’nda toplandı. Kurulun salgınla mücadele için 21 Mart 2020 tarihinde aldığı, “tüm yaşam alanlarının, sahil şeridi dahil, park ve mesire alanlarında mangal ve piknik yapılması, sosyalleşme, eğlenceli vakit geçirme, balık tutmak, spor, yürüyüş gibi etkinlik ve faaliyetlerin durdurulması” kararının bazı vatandaşlarca ihlal edildiği, kendilerini uyaran kolluk kuvvetlerinin yasağı ihlal etmedikleri savunularak meşgul edildiği, bu durumun en temel önlem olarak belirlenen evde kalma duygusunu zaafa uğrattığı ve dolayısıyla toplum sağlığı açısından risk oluşturduğu değerlendirildi. Uygulamada görülen aksaklıkların giderilmesi için daha önce alınan kararların hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın devamıyla birlikte ek önlemler alınmasına karar verildi.

 BANKLARDA YAN YANA OTURMAK YASAK

Kurulun yeni kararında; “Foça Merkezi, Karakum Plajı mevkiinden başlayarak Yenifoça Gencelli mevkiine kadar uzanan sahil şeridi boyunca tüm plaj ve koylar başta olmak üzere, mücavir alan içinde özellikle iç kesimlerde kalan park mesire alanı, doğal rekreasyon alanlarında bekleme yapmak, karavan park etmek, konaklama yapmak, çadır kurmak, açıkta konaklamanın yasaklanmasına; Tüm Foça mücavir alanındaki parklar, mesire ve doğal rekreasyon alanları, meydanlar, sahil bandı iskeleler, kıyı şeridine bağlı tekne ve yatlarda, açıkta masa kurmak, alkollü, alkolsüz içecek almak, denize girmek, güneşlenmek, kıyıya bağlı tekne üzerinden balık avlamak, özel aracıyla sahil ve iç kısımlara park ederek alkollü alkolsüz içecek almak, banklarda bu gibi yerlerde yan yana yada el ele sosyal mesafeye uymamak, her türlü motosiklet ve bisiklet ve yürüyüş gruplarının toplu olarak etkinlik yapmalarının yasaklanmasına, tüm bu yasakları ihlal edenlerin kolluk kuvvetlerince uyarılması, uyarılara uymayanların her seferinde ayrı ayrı olmak üzere öncelik sırasıyla;

a. Kabahatler Kanunu’nun 32 maddesi gereğince idari para cezası (392 TL)

b. Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası (3.150 TL)

c. Tük Ceza Kanunu’nun bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma başlıklı 195.maddesinde yer alan, ‘yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır’ hükmünün uygulanmasına karar verildi.”