İzmir Valiliği İzinleri Kaldırdı!..

Tropik Fırtına'nın Ege  Bölgesi'ni etkileme ihtimaline karşı İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personelinin izinleri, 2 Ekim'e kadar kaldırıldı...

Valilikten yapılan açıklamada, İtalya ile Yunanistan arasında yer alan  İyon Denizi üzerinden meteorolojik uyarılara göre hafta sonu bir kasırga  yaşanacağı, bundan da Türkiye'nin ve İzmir'in etkileneceğinin öngörüldüğü  belirtildi.

İzmir Valiliği İl Afet Acil Durum Yönetimi Merkezi'nde oluşturulan kriz masasında, 17 maddelik önlem ve uyarı listesi hazırlandı. 'Çok ivedi" mühürlü olarak kentteki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen resmi yazıya göre, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personelinin izinleri 2 Ekim tarihine kadar iptal edildi. Önlem ve uyarı maddeleri şöyle:

Açıklamada, alınan tedbirlerle ilgili şunlar kaydedildi: 

"Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personelinin izinleri 2 Ekim'e kadar  iptal edildi. Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce gerekli araç ve gereç hazırlanarak,  personelin donanımlı olarak hazır bulunması sağlanacaktır. Güçlü fırtınanın  elektrik hatları ile haberleşme sistemlerini etkileyebileceği düşünüldüğünden  ilgili kurumlar gerekli tedbirleri alarak hazır olacaktır. Olması muhtemel su  taşkınlarına karşı, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı,  Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumlar tarafından gerekli  tedbirleri alarak hazırlıklı olacaktır." 

Açıklamada, kıyı kesiminde yaşayanların kıyıdaki teknelerini karaya  çekmesi, balkon ve çatılarda sabitlenmemiş tehlike yaratabilecek malzeme ve  eşyaların güvenli hale getirilmesi, kapı, pencerelerin emniyetli şekilde  bağlanması, araçların varsa garaja, yoksa bina, ağaç, duvar ve çitlerden uzağa  park edilmesi, muhtemel fırtına sırasında içeride kalınması, dışarı çıkıldığında  da bina ve ağaçlardan uzak durulması istendi.

Fırtınaya maruz kalınan yollarda özellikle köprü ve viyadüklerde  dikkatli olunması, gerekli olmadığı müddetçe yolculuk yapılmaması önerilen  açıklamada, olması muhtemel fırtına sonrası yere düşen ya da sallanan elektrik  veya telefon kablolarına dokunulmaması uyarısında bulunuldu.