KARŞIYAKA'DA KAÇAK YAPIYA GEÇİT YOK...

Karşıyaka Belediyesi kent genelindeki kaçak, ruhsata aykırı ve can güvenliğini tehdit eden yapıların yıkımı veya zararsız hale getirilmesi için özel ekip kurdu. Bir yılda 500’e yakın bina yıkıldı, kusur sahiplerine toplam 1,5 milyon lira ceza kesildi.

BİR YILDA 500 BİNA

Kent disiplinini sağlamak ve yapı estetiğini geliştirmek için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi; kaçak olarak inşa edilen yapılar ile can güvenliğini tehdit eden metruk haldeki binalar için özel ekip kurdu. Yapı Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekip, bir yıl içerisinde 500’e yakın kaçak ve yıkılmak üzere olan yapıyı güvenli bir biçimde yıktı.

1,5 MİLYON LİRA CEZA

Yapılan denetimler ve vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine yasal işlem başlatan belediye ekipleri, yine bir yıllık süreçte kusur sahiplerine 1,5 milyon liralık ceza yazdı. Yapılardaki kaçakların önüne geçilmesi ve kentin sağlıklı gelişimi konusunda bilgilendirme çalışmalarına da hız verildi.

“HEDEF SAĞLIKLI YAPILAR”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Kent estetiğinin ve kent içi disiplinin önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz. Bu yönde çalışmalar yaparak, kaçak yapıların önüne geçmek ve sağlıklı yapılar oluşturmak hedefindeyiz. Kaçak olarak inşa edilen ya da ruhsata aykırılıklar tespit edilen yapıları yasal hale getirmek konusunda kararlı çalışmalarımız sürecek” dedi.