Mahzuni Karşıyaka'da Anıldı!..

Âşık Mahzuni Şerif, 77. doğum gününde Karşıyaka’da anlamlı bir etkinlikle anıldı. Oğlu Ali Mahzuni, babasının en güzel eserlerini seslendirirken, CHP Parti Meclisi Üyesi Gazeteci-Yazar Ali Öztunç da ‘Devr-i Mahzuni’ kitabını anlattı. Başkan Akpınar “Aşık Mahzuni Şerif ölümsüzdür” dedi.

ASRIN PİR SULTAN’I

Karşıyaka Belediyesi, “Asrın Pir Sultan’ı” olarak gösterilen ve 2002 yılında yaşama veda eden Âşık Mahzuni Şerif için özel bir anma programı düzenledi. Büyük ustanın sevenleri, 77. doğum günü olan 17 Kasım’da Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Etkinliğe; Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve eşi Zehra Akpınar’ın yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, milletvekilleri Gürsel Erol, Gaye Usluer, Ceyhun İrgil, CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, Karşıyaka Belediye Meclis Üyeleri, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun ve Mahzuni Şerif sevenleri katıldı.

OĞULDAN BABAYA TÜRKÜLER

Gecede, ozanlık geleneğinin son temsilcisi Âşık Mahzuni Şerif’in en sevilen eserlerini, oğlu Sanatçı Ali Mahzuni seslendirdi. Salonu dolduranlar, unutulmaz eserlere hep birlikte eşlik etti. Başkan Akpınar da bir ara sahneye çıkarak oğul Mahzuni ile ‘Merdo’ türküsünü seslendirdi. Gecenin bir diğer konuğu da ‘Devr-i Mahzuni’ kitabında ozanın yaşam öyküsünü kaleme alan CHP Parti Meclisi Üyesi Gazeteci-Yazar Ali Öztunç’tu. Öztunç konuklara hem Âşık Mahzuni Şerif hakkında bilinmeyenleri anlattı hem de kitaplarını imzaladı.

“ÂŞIK MAHZUNİ ÖLÜMSÜZDÜR”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Âşık Mahzuni Şerif; sazıyla, sözüyle, kardeşlik sevdasıyla bu toprakların yetiştirdiği en önemli değerlerden biridir. Emperyalizme karşı durmuş, nerede haksızlık varsa başkaldırmış, ‘Sarı Saçlım Mavi Gözlüm’ dizeleriyle Atatürk sevdamıza tercüman olmuş Âşık Mahzuni Şerif, hem sanatçı hem de aydın kimliğiyle bizler için ölümsüzdür. Büyük Ozan! Derdin derdimiz, hasretin hasretimiz, türkülerin türkümüzdür. Hep bizimlesin, hep seninleyiz. Karanlığa, yobazlığa, sömürüye, şiddete ve cehalete asla teslim olmadık, asla teslim olmayacağız. Bu da sana ve bütün gidenlerimize sözümüz olsun” dedi.