Sokaklar Süslü Kadınların!..

İzmir‘de bir tarih öğretmeni ile arkadaşlarının 2013 yılında saçlarını ve bisikletlerini çiçeklerle donatarak başlattığı Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, farklı ülkelerden gelen teklifler üzerine yurt dışına açılmaya hazırlanıyor…

Özel bir okulda tarih öğretmeni olarak çalışan Sema Gür’ün bisikletiyle çıktığı tur, son 5 yıldır yüzlerce “süslü kadın“ın Dünya Otomobilsiz Kentler Günü‘nde düzenlediği bir etkinliğe dönüştü.

Sosyal medya üzerinden bir araya gelmeye karar veren kadınlar, farkındalık yaratmak amacıyla her yıl eylül ayında güzel elbiselerini ve topuklu ayakkabılarını giyiyor, saçlarına ve bisikletlerine çiçekler takıp, kurdeleler bağlayıp bisikletiyle yola çıkıyor.

İzmir’in sokaklarını renklendiren ve diğer kadınlara da ilham veren “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu“, artık eş zamanlı olarak Türkiye’nin 60 ilinde düzenleniyor.

2013 yılında İzmir’de Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde ilk kez yapılan "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" bu yıl altıncı kez 23 Eylül 2018 Pazar günü 60’dan fazla şehirde eş zamanlı olarak yapılacaktır.

Etkinlik başlangıç saati 17.00 olup, buluşma yeri Konak Saat Kulesidir.