Tarihi Makinalar Mert Rüstem'e Emanet!..

Türkiye’yi üç boyutlu filmle tanıtan, ilk üç boyutlu tanıtım ve reklam filmi, üç boyutlu tanıtım ve reklam filmi çeken tek kişi olarak bu konunun uzmanı Kortan Tümerdem, birçok fotoğraf çektiği fotoğraf makinelerini değerlendirmek ve sergilemek üzere Mert Rüstem’e bağışladı.

Fotoğraf konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden olan Kortan Tümerdem, çift objektifli fotoğraf makinesi, panoramik fotoğraf çeken büyük fotoğraf makinesi, başka fotoğraf makineleri lensler, ışıkölçer, metre ölçer gibi fotoğraf makineleri ile birlikte kullanılan aparatları Mert Rüstem’e teslim ederek gerektiğinde kendi müzesinde veya başka müzelerde sergilemesi için hibe etti.

 Bağışçı Kortan Tümerdem; ‘Mert Rüstem’e bağışladığım bu fotoğraf makineleri ile birçok fotoğraf ve üç boyutlu tanıtım filmleri çektim. Bu makinelerin kapalı bir yerde kalmasını istemediğim için müzeci koleksiyoner Mert Rüstem’e bağışlıyorum ki, fotoğraf meraklılarının da bu makineleri görmesini sağlasın. Ayrıca İzmir’de ilk fotoğraf sergisini açan kişi olarak biliyorum ki bu makinelerin bazılarını hiç görmeyen fotoğraf meraklısı arkadaşlarımız var bunları görsün’ dedi.

Mert Rüstem;  Dedem Hamza Rüstem’e layık bir torun olmak için fotoğrafçılık konusunda kendimi sürekli yenilemeye çalışıyorum. Türkiye’de ve Dünya’da bulunan fotoğraf ve fotoğraf makineleri sergilerini gezmeye çalışıyorum. Karşıyaka Belediyesi ile birlikte açtığımız ‘Hamza Rüstem Fotoğraf Evi’ Türkiye’de bir ilk. Bu müzeden sonra kendi koleksiyonum için fotoğraf ve fotoğraf makineleri toplamaya devam ettim. Kortan abi de elinde bulunan nadir fotoğraf makinelerini ve aparatlarını bana hibe ederken bu makinelerin tarafımdan değerlendirilerek koleksiyonumla beraber sergilenmesi. Böyle özel fotoğraf makinelerinin benim koleksiyonuma bağışlayarak bana güven duyulması beni hem çok mutlu etti hem duygulandırdı. Hocam, usta fotoğrafçı Kortan Tümerdem’e çok teşekkür ediyorum’ dedi.